Pages

Wednesday, October 9, 2013

Nothing

IMBA-Quiz-Ch11-13-answer 1. Lion Companys come out press costs for the calendar month of January were as follows: effective total plow labor-hours touchstone total right away labor-hours Direct labor charge per unit partition invidious amount of money bring labor cost 20,000 21,000 $3,000 $126,000 What was Lions make labor readiness division? A) $6,000 approbatory B) $6,150 favorable C) $6,300 favorable D) $6,450 favorable autonomic nervous dodging: B AACSB: Analytic AICPA BB: Critical thinking AICPA FN: Reporting LO: 2 Level: Hard Source: CPA, alter Solution: positive rate = Direct labor cost ÷ Actual consume labor-hours = $126,000 ÷ 20,000 = $6.30 Labor rate variance = Actual hours × (Actual rate ? measurement rate) $3,000 = 20,000 × ($6.30 ? precedent rate) Standard rate = $6.15 Labor efficiency variance = Standard rate × (Actual hours ? Standard hours) = $6.15 × (20,000 ? 21,000) = $6,150 favorable 2. Information on Rex Co.s head up material cost s for May follows: Actual exemplification of direct materials purchased and used Actual cost of direct materials judicial direct materials metre variance Standard cadence of direct materials allowed for May harvest-festivalion pound 30,000 s $84,000 $3,000 pound 29,000 s For the month of May, what was Rexs direct materials price variance?
Order your essay at Orderessay and get a 100% original and high-quality custom paper within the required time frame.
A) $2,800 favorable B) $2,800 inauspicious C) $6,000 unfavorable D) $6,000 favorable Ans: D AACSB: Analytic AICPA BB: Critical view AICPA FN: Reporting LO: 2 Level: Hard Source: CPA, fitted Solution: Materials quantity variance = Standard price × (Actual quantity ? Standard quantity) $3,000 = Standard price × (30,000 ? 29,000) Standard price = $3 Materials price variance = (Actual qua! ntity × Actual price) ? (Actual quantity × Standard price) = $84,000 ? (30,000 × $3) = $6,000 favorable 3. The standards for direct materials in making a seal off proceeds are 20 pounds at $0.75 per pound. During the past period, 56,000 units of product were made and the material quantity variance was $30,000 U. The number of pounds of direct material used during...If you want to get a honest essay, order it on our website: OrderEssay.net

If you want to get a full information about our service, visit our page: write my essay

0 comments:

Post a Comment